Zapraszamy nauczycieli i bibliotekarzy 20 lutego 2018 r. na bezpłatne szkolenie z Polony i Academiki prowadzone przez specjalistę z Biblioteki Narodowej

Zapraszamy nauczycieli i bibliotekarzy 20 lutego 2018 r. na bezpłatne szkolenie z Polony i Academiki prowadzone przez specjalistę z Biblioteki Narodowej

       Szkolenie z Polony i Academiki, prowadzone przez Iwo Hryniewicza – specjalistę z Biblioteki Narodowej, odbędzie się 20 lutego 2018 roku w godzinach 12:00 – 15:30 w siedzibie Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach przy ul. Mikołaja Reja 67 B w sali 103.
Na szkolenie zapiszesz się tutaj lub przesyłając formularz zgłoszenia na adres: cen@cen.suwalki.pl, lub telefonicznie 87 5670328 do dnia 19 lutego 2018 r.
Szczegółowy program szkolenia – pobierz

 to innowacyjny system wypożyczania elektronicznych wersji książek i czasopism, który daje możliwość dostępu do zbiorów Biblioteki Narodowej bez konieczności podróżowania do Warszawy. W zasobach ACADEMIKI poza książkami i czasopismami znajdują się również grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty – obecnie ponad 2,2 mln publikacji.
Publikacje z domeny publicznej są dostępne w otwartym Internecie (academica.edu.pl), natomiast utwory chronione prawem autorskim, których obecnie jest ponad 1,2 mln, są udostępniane na terminalach na terenie bibliotek i innych instytucji kultury. Instytucja, która chce dołączyć do systemu ACADEMICA, powinna jedynie przygotować komputer, który będzie pełnił funkcję terminala. Dołączenie do systemu, jak i korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne.
ACADEMICA umożliwia korzystanie online w każdej, nawet niewielkiej bibliotece oraz w innych instytucjach kultury z zasobów książek i czasopism, którymi dysponują tylko duże biblioteki naukowe.

to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w tym serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.
Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2 000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Rocznie to ponad 17 milionów skanów.
POLONA umożliwia użytkownikom tworzenie własnych kolekcji, pracę z aktywną warstwą tekstową (OCR), dodawanie notatek i zakładek do obiektów. Cyfrowa biblioteka wyposażona jest w zaawansowane wyszukiwanie oraz filtry do przeglądania zbiorów.

kontakt: tel/fax: 87 5670328, 875657858
e-mail: cecylia.radzewicz@cen.suwalki.pl